Stary cmentarz

Już po raz trzeci nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”, której celem było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności i organizowania działań upamiętniających ważne wydarzenia. Ta akcja odbywa się zawsze w okresie, w którym wspominamy naszych bliskich i tych, którzy zapisali się w naszej historii. W ten sposób ta inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świata zadusznych.

W ramach akcji wolontariusze uporządkowali bezimienne i opuszczone groby w okolicy. Dzieci zapaliły światełka pamięci na wałeckich cmentarzach. W przeddzień 103 rocznicy Narodowego Dnia Odzyskania Niepodległości, które przypada 11 listopada, klasy młodsze i wolontariusze zapaliły znicze i złożyli kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Uczniowie z naszej szkoły dla uczczenia pamięci Dnia Niepodległości wzięli udział w indywidualnych zawodach strzeleckich z broni śrutowej zorganizowanych przez Ligę Obrony Kraju, gdzie Grzegorz Kaleta z klasy Va zajął w tych zawodach trzecie miejsce. Gratulujemy.

Z okazji obchodów święta Niepodległości dzieci online obejrzały apel upamiętniający rocznicę Odzyskania Niepodległości. Wszystkie klasy odśpiewały hymn w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Na korytarzach były rozwieszone gazetki szkolne dotyczące symboli narodowych.

W tym dniu odwiedzili nas goście z Urzędu Miasta przekazując słodkie upominki otrzymane od Pana Burmistrza Miasta Wałcza. We wszystkich klasach odbył się konkurs o tematyce historycznej dotyczący naszej Ojczyzny zorganizowany przez klasę Va. Słodką niespodziankę dla wszystkich klas przygotowali dla dzieci nasi Dyrektorzy i Pani Pedagog. Dziękujemy! To była dla nas bardzo miła niespodzianka. Pani Krystyna Borecka z biblioteki szkolnej przygotowała gazetkę okolicznościową. Wystawę orłów, które zostały wykonane przez uczniów klas pierwszych. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się historyczna gra planszowa związana z odzyskaniem niepodległości. Uczniowie z klas starszych otrzymali okolicznościową gazetkę. Dzięki odzyskaniu niepodległości możemy teraz z dumą recytować „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy, który zna każdy mały Polak:

Kto ty jesteś?
– Polak mały. Jaki znak twój?
– Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz?
– Między swymi.
W jakim kraju?
W polskiej ziemi.

Hanna Milkiewicz

O autorze